DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU


http://saferinternet.pl/pl - źródło rysunku
 

 
                     

 

9 lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami są w tym roku także Microsoft i Facebook. Wydarzenie zostało objete honorowym patronatem przez Joannę Kluzik-Rostkowską, Minister Edukacji Narodowej, prof. Lenę Kolarską-Bobińską, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Andrzeja Halickiego, Ministra Administracji i Cyfryzacji, Magdalenę Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka.

Internet nie jest sam w sobie niebezpieczny ani zły, ale źli ludzie mogą go wykorzystywać w niewłaściwy sposób (podobnie, jak każdą inną rzecz stworzoną przez człowieka). Właśnie tacy ludzie zagrażają dzieciom w Sieci.

                                 Drodzy Rodzice

  To Wy uczycie , jak należy zachowywać się w piaskownicy, na placu zabaw, czy przy przechodzeniu przez ulicę, to Wy również powinniście udzielać mu wskazówek jak należy zachowywać się w internecie. Bądźcie pierwszymi osobami, które zapozna dziecko z internetem, odkrywajcie wspólnie jego zasoby. Katalog bezpiecznych stron można znaleźć na stronie http://best.fdn.pl, pomocny będzie również edukacyjny serwis internetowy http://www.sieciaki.pl.

·        Nauczcie dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie,

·        Poznajcie sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko, pamiętajcie, że pozytywne strony przeważają nad jego negatywnymi stronami.

·        Bądźcie wyrozumiali dla dzieci, czasami przypadkowo znajdują się na zakazanych stronach, ważne jest żeby w obawie przed karą nie bały się porozmawiać z Tobą o czymś co go zaniepokoiło, czy przestraszyło. Powiedzcie, jak ważne jest dla Was , by z Wami rozmawiało, doceńcie jego odwagę i zaufanie jakim was obdarzyło.

·        Zapoznajcie dzieci z netykietą- zasadami dobrego zachowania w Internecie.

·        Pamiętajcie Internet jest źródłem wiedzy i dostarczaniem rozrywki, pozwólcie swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób korzystać z tego bogactwa

·        Wprowadźcie dziecko w świat urządzeń mobilnych, proponujcie bezpieczne, wartościowe i edukacyjne aplikacje. Katalog takich aplikacji znajduje się miedzy innymi na stronie http://bestapp.fdn.pl/

·        Opracujcie z dziećmi umowę dotyczącą korzystania z Internetu, czy urządzeń mobilnych, przestrzegajcie tej umowy

 

Program Mistrzowie Kodowania  Junior ma swojego eksperta jest nim - dr n. hum. Justyna Korzeniewska, psycholog dziecięcy, która radzi, co zrobić, gdy dziecko nieodpowiednio korzysta z nowych technologii.

-   Korzystanie z komputera czy tabletu to wspaniała zabawa, ale pamiętajcie, zabraniając, czy ograniczając te zabawę koniecznie trzeba dzieciom pokazać co można robić zamiast, Rodzic konkretnie powinien pokazać dziecku, czego innego od niego oczekuje, np. rozpoczynając grę, włączając go do tego co sam robi, razem z nim słuchając muzyki czy tańcząc

-  Bardzo motywujący jest przykład Rodzica, który pokazuje inne formy aktywności i udowadnia ,że można z nich czerpać radość.

-   Słowne upomnienia i nakazy, będzie skuteczne, jeśli zostanie połączone z nagrodą za właściwe korzystanie z tabletu. To pochwała, zainteresowanie, nagroda zmienia stosunek dziecka do różnych rzeczy i sytuacji. Dzięki nim staje się ono skłonne szanować zakaz i podporządkować nakazowi.

-   Pochwały powinny być udzielane już w momencie informowania o zakazie i po podporządkowaniu się dziecka tym wymaganiom

-   Uwaga rodzica „cieszę się, że dziś sam, bez przypominania zakończyłeś grę na tablecie” ma lepszy efekt niż upominanie „pamiętaj, że nie wolno ci grać długo”. Dziecko przekonuje się również o tym, że warto się postarać, by otrzymać w zamian zainteresowanie i zadowolenie rodzica, które jest przecież dla dziecka największą nagrodą i motywatorem do zmiany zachowania.

My również polecamy wartościowe edukacyjne aplikacje, jeśli już dziecko korzysta z tabletu niech będzie to korzystanie z takich, które rozwijają mnóstwo kompetencji:

Schratch junior, kodable, kids sudku, Szumi mi, LogicLand Free, Memory free, ABC kaligrafia, Sokoban, Draw Tile, Lightbot Hour, GraphiLogic Free 1, Math for kids, Hadgehog free, Quiwer -fantastyczna aplikacja dzięki której dzieci będą chciały tylko kolorować.

 

Żródło -  

·           http://www.saferinternet.pl/pl/dzien-bezpiecznego-internetu/4180-dzien-bezpiecznego-internetu-2016

·        http://www.saferinternet.pl/pl/dzien-bezpiecznego-internetu/4180-dzien-bezpiecznego-internetu-2016

·        http://www.necio.pl/

                                                     opracowała A. Mucha


 

 

 
COFNIJ